10.4.2017

V pondělí, 10. 4. 2017, převládalo jasno až polojasno, ale k večeru se začaly objevovat první známky konvekce. Jako první jsem pozoroval kupovité mraky kousek na jih od mého místa stanoviště.
Po kouknutí na radar jsem zjistil, že už s toho vznikla přeháňka a po chvilce skutečně byly vidět vypadávající srážky. Tak jsem kolem 18:00 vyrazil fotit. Pak se ukázala i duha.
Nafotil jsem, co jsem potřeboval, a bylo mi jasné, že tím to dneska nekončí. K večeru se objevovaly další kupovité mraky nad západním obzorem. O chvíli později, cca kolem 19:00, už vznikaly první bouřky.
Zjistil jsem podle radaru, že by mě mohly zasáhnout a tak jsem opět vyrazil do pole. Tam už byly vidět silné srážkové pásy směrem na Pardubice.
Brzy se objevily i první blesky, ale všechny schované v mracích, tedy (CC). Vybalil jsem stativ a začal s focením, to už bylo kolem 20:00 a začalo se stmívat.
Jenže tu byly 2 problémy, ten první, že blesky byly jen mezi mraky a druhý, že šlo fotit na expozice dlouhé pouze 3 sekundy.
Jak se bouřka blížila, začala se dělit na 2 jadérka. Jedno šlo přímo na mě! Fotil jsem dál a s postupem času šlo fotit na expozice až 15 sekund.
Ale stále se vyskytovaly pouze blesky mezi mraky, nic fotogenického. Tak jsem to nevzdával a fotil dál. No, začínaly padat první kapky a to znamenalo varování, ukrýt se před bouřkou.
Bouřku jsem přečkal v autě za mírného deště. Jakmile přestalo pršet, říkal jsem si, že neudělám stejnou chybu jako před týdnem a nafotím bouřku i ze zadní strany.
To už šlo fotit na 30 sekund dlouhou expozici. Tak jsem nastavil kontinuální snímání (10 fotek za sebou) a seděl v autě. Párkrát se ještě zablesklo, ale bouřky už slábly.
Na fotkách se však přeci jen něco objevilo, tak jsem byl spokojený a jel domů. Celý průběh příchodu bouřky jsem vysílal živě přes facebook na naší stránku Počasí východní Čechy, kde byla obrovská odezva fanoušků, kteří posílali aktuální informace, za což jim děkujeme.