Aktuality

Do Česka bude proudit vzduch z Afriky

 

Dnešní oteplení, které dorazilo už během dopoledne, se projevilo rychlým vzestupem teploty na našich stanicích. Zatímco ráno ještě byla teplota v Polabí okolo +4°C, naše nejvýše položená stanice Vojtěchov u Hlinska (535 m.n.m.) už ukazovala také +4°C. Na východ našeho regionu dorazilo oteplení později, proto naše stanice Javornice v údolí v podhůří Orlických hor měla jen kolem +1°C a v noci tu i slabě mrzlo. Na grafu vidíte vývoj teplot do dnešního večera na našich stanicích.

Responsive image

 

Během dne šla teplota rychle nahoru - například v Dolní Rovni na Pardubicku bylo přepsáno dosavadní maximum letošního prosince, konkrétně hodnotou +12,7°C. O přepsání prosincového maxima se postarala také stanice Vojtěchov u Hlinska, kde se teploměr zastavil na hodnotě +9,8°C. Zato údolní stanice Javornice zatím nepřesáhla +5°C (momentálně tam ale teplota stále slabě stoupá, takže je možné, že bude dosaženo maxima později).

Responsive image

Pojďme se ale podívat na další vývoj. Od nového týdne bude do ČR proudit vzduch původem z Afriky, který přinese inverzní počasí. Na horách mohou teploty dosahovat i hodnot ke +14°C, ale v nížinách při zataženém a nudném počasí budou teploty nižší – tak od 5 do 9°C Tam, kde se vyjasní, může být dosaženo i hodnot mezi 10 až 14°C. Inverzi očekáváme téměř po celý týden. Pokud bude štěstí na rozpuštění oblačnosti i v nížinách (největší šance je ve středu), tak nás bude provázet příjemné, téměř jarní počasí. Jistá šance na změnu v charakteru počasí je ke konci týdne.

 

Na Štědrý den podle dnešních výstupů numerických modelů bude pokračovat teplé počasí a vypadá to, že ani na horách nebude sníh (snad jen s výjimkou nejvyšších poloh). Vývoj budeme ještě upřesňovat, ale zatím se předpovědní modely vesměs shodují a trvají na teplém počasí.

Pěkný zbytek dne přeje tým meteo-roven.cz.

15.12.2019 16:55h
75x