Aktuality

Krátké zamyšlení nad letošními srážkami

Konec roku se blíží a my už pomalu začínáme bilancovat srážkové úhrny na našich stanicích. Takže, jaký byl letošek co do přídělu vody v porovnání s loňským rokem? Již nyní můžeme říci, že podstatně lepší! Zatímco v loňském roce žádná z našich stanic (a to ani z těch podhorských!!!) nepokořila hodnotu 600 mm/rok, o které lze říci, že je jakými nepsaným minimem pro vegetaci, letos to vypadá, že podhorské stanice toto nepsané minimum výrazně překročí a jedna z níže položených stanic skončí přímo na něm.

Letos byl jednoznačně nejsušším měsícem duben – kromě Javornice, která „dala“ 33 mm, na našich stanicích spadlo slabě přes 20 mm. Přitom dlouhodobý průměrný úhrn činí pro Pardubice 45 mm. A protože v dubnu se ve velkém rozjíždí vegetační sezóna, nedostatek srážek v tomto měsíci je pro farmáře velmi bolestným (osivo špatně klíčí, dochází k infekci ovocných dřevin padlím a suché počasí nahrává rozvoji škůdců). Naopak srážkově nejbohatším byl hned následující měsíc – květen. To hlavní ale přišlo až v jeho druhé polovině. Nejvíce srážek jsme zaznamenali ve Vojtěchově – 127 mm a v Javornici – 114 mm. I v nižších polohách (Dolní Roveň, Kostelec nad Orlicí) spadlo slušné množství deště – 80 až 90 mm. Dlouhodobý průměr pro květen činí pro Pardubice 60 mm. Léto bylo tradičně chudší na vodu, ale ne tak jako to loňské. Nicméně podzim to částečně spravil – jak září, tak říjen i listopad byly na většině našich stanic mírně nadprůměrné.

Níže naleznete dvě tabulky – v první je rok 2018 a ve druhé rok 2019 do 29. listopadu. Naše podhorské stanice Javornice a Vojtěchov se pravděpodobně dostanou na hodnoty mezi 750 a 800 mm/rok.

 

 

Tabulka2

Tabulka

I na webu budete moci sledovat spady srážek na našich stanicích. Tabulky jsou ale zatím v přípravě – vzhledem k tomu, že máme kromě elektronických srážkoměrů i manuální, bude třeba naprogramovat tabulku, do které půjdou vkládat data jak automaticky, tak manuálně. Zda se povede, ukáže čas, každopádně bychom chtěli záložku „srážky“ zprovoznit k 1. lednu 2020.

Tým meteo-roven.cz

 

30.11.2019 19:41h
60x