Aktuality

Od zítřka se výrazně ochladí.

VÝRAZNÉ OCHLAZENÍ POD DROBNOHLEDEM

Jak jistě víte, do Česka míří citelné ochlazení. Za studenou frontou, jejíž přechod čekáme již zítra během dopoledne, začne tak na naše území proudit studený vzduch od severu. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Každá výrazná studená fronta je spojená se srážkami, někdy se ale stane, že se srážky odehrají pouze na některých místech a rychle „utečou“. Zítra by ale tak rychle utéci neměly, přesto nečekáme žádné velké úhrny. Pršet by mělo začít těsně po půlnoci, zatím slabě. Ráno by měly srážky na frontě postupně zesilovat, nejsilnější je můžeme čekat mezi 8. a 12. hodinou, tak jako tak půjde většinou o „zahradní deštík“. Napršet by mělo na většině míst od 2 do 7 mm, v podhůří místy až 10 mm. Déšť bude doprovázen čerstvým větrem s lokálním nárazy kolem 12 m/s.

Po přechodu fronty (modely počítají s tím, že fronta do 14 hodin kompletně opustí území východních Čech) srážky rychle ustanou a začne se protrhávat oblačnost. To už se budeme nacházet ve studeném vzduchu od severu. Do večera tak čekáme většinou oblačno – což znamená, že na nás občas vykoukne i slunce. Teplota půjde rychle dolů. Zatímco po ránu čekáme teploty poměrně vyrovnané, kolem 8°C, odpoledne už bude chladněji, většinou od 3 do 6°C. Nejvyšší hodnoty tak naměříme netypicky v dopoledních hodinách.

O víkendu se již naplno projeví vliv studeného proudění – teploty by měly být v podstatě takové, jaké jsme uváděli ve výhledu, jen v neděli po ránu bude možná více oblačnosti a noční minima tak mohou být o 2 až 3°C vyšší, než je uvedeno v tabulce.

TD

28.11.2019 20:25h
109x