Aktuality

Prosincové vylepšování stanic.

Vánoce se blíží a my jsme se rozhodli nadělit si pod stromeček pár vylepšení, které jsme dlouho plánovali. První vylepšení jsme zrealizovali v Javornici, kde jsme meteostanici doplnili o webovou kameru, která jednou za 5 minut snímá oblohu a část krajiny západním až jihozápadním směrem. Na kameře tak můžete sledovat kromě západů slunce také oblačnost front postupujících od západu, které často přinášejí bouřky a fotogenickou oblačnost. Abychom neomezovali soukromí, okna exponovaných obytných domů jsme zakryli a rovněž jsme logem meteo-roven zajistili soukromí obyvatelům nejbližšího domu. Kamera byla spuštěna včera, avšak pro technické potíže s vyhříváním musela být dočasně odstavena. Vyhřívání jsme následně demontovali a od dnešního odpoledne je kamera plně funkční.

 

 

 

 

Kamera již na svém místě.

Druhé vylepšení jsme „dali“ meteostanici ve Vojtěchově. Jak jsme již jednou psali, sonda ve 2 metrech nad zemí při slunečním svitu a bezvětří trpěla nepříliš kvalitním odstíněním a generovala zkreslené hodnoty až o 2°C, proto jsme zakoupili použitý aktivní radiační štít se solárním panelem z kvalitní meteostanice Davis a dnes jsme ho instalovali. Až slunečné dny ukážou, zda to byl krok správným směrem. Pro poněkud složitý přístup do komory pro čidlo byla instalace časově náročnější. Nezbývá než věřit, že štít splní svoji funkci a dvě hodiny práce se vyplatí.

Zároveň proběhla rekalibrace všech sond v obou lokalitách tak, aby odchylka měření nepřesahovala 0,3°C. V dalším kroku modernizace našich stanic se zaměříme na náhradu některých teplotních sond za spolehlivější a přesnější modely.

 

22.12.2019 17:24h
44x