Aktuality

ROK MĚŘENÍ V JAVORNICI ZA NÁMI! CO PŘINESL?

ROK MĚŘENÍ V JAVORNICI ZA NÁMI! CO PŘINESL?

Dnes je to přesně rok, co jsme spustili sledování počasí v lokalitě Javornice na Rychnovsku. Tato lokalita je zajímavá tím, že je v hlubokém údolí táhnoucím se pod Orlickými horami v linii jihovýchod – severozápad. Nadmořská výška kopců směrem k jihozápadu lehce přesahuje 500 m, k severovýchodu se krajina zvedá až k hřebeni Orlických hor (1115 m.n.m.) , zvedání je přerušené ještě jedním hlubokým údolím řeky Zdobnice.

Co nám tento rok přinesl? Od naštěstí jen drobných technických potíží až po zajímavé hodnoty zjišťované v letním i zimním období.

Stanici jsme průběžně vylepšovali. Prvního vylepšení se stanice dočkala jen několik týdnů od instalace, kdy jsme zjistili větší odchylku teplotních sond. Z odchylky deklarované na e-shopu (±0,5°C) se nakonec vyklubala odchylka -1,6°C, takže jsme urychleně provedli elektronickou kalibraci proti teploměru ověřenému ČMI tak, aby odchylka nepřesahovala 0,2°C. 

Další vylepšení přišlo na začátku července, kdy jsme vyměnili radiační štít. Při slunečném a bezvětrném počasí nám původní štít nadhodnocoval teplotu o cca 2°C, současný štít snížil odchylku na cca 1°C.

V říjnu jsme provedli rekalibraci, neboť jedna ze sond prohloubila svou odchylku o 0,4°C.

V prosinci jsme lokalitu doplnili o webovou kameru, která ukazuje západní oblohu s částí krajiny tak, aby bylo možné pozorovat případný sníh, olisťování stromů apod. Soukromí občanů obce jsme vyřešili rozostřením nejvíce exponovaných míst. Webová kamera zobrazuje i aktuální teplotu ve 2 metrech a v 5 cm nad zemí. Na kameře je možné při nočním vyjasnění sledovat celou zimu mimo jiné souhvězdí Orion, plejády a planetu Venuši.

Jaké jsou plány do budoucna? Nové, přesnější, originální sondy jsou již připraveny a budou instalovány, pokud se kalibrace stávajících sond opět „rozjede“, případně pokud některá ze sond vypoví funkci. Uvažujeme také o ještě dokonalejším radiačním štítu (náhrada pasivního za aktivní), ale to nespěchá.

Takže, zhodnotíme-li uplynulý rok od 21.4.2019 do 20.4.2020: jaké zajímavosti jsme naměřili:

  • Absolutní letní minimum připadlo na nejteplejší měsíc roku (10.7.2019 v 5:20 hodin klesla teplota ve 2 metrech nad zemí na +2,4°C, při zemí na +1,8°C, přitom ani červen, ani srpen toto minimum nepřekonaly);
  • Absolutní zimní minimum tentokrát nepřekvapilo, s ohledem na velmi mírný průběh zimy nebylo ničím zajímavé (24.1.2020 v 5:54 hodin se teploměr zastavil na -11,7°C ve 2 metrech a -12,3°C při zemi);
  • Absolutní maximum se ukázalo 1.7.2019 v 13.26 hodin: +36,1°C (nutno podotknout, že tato hodnota může být zkreslená o cca 1,5°C, neboť výměna radiačního štítu byla provedena o několik dnů později).

TD

21.04.2020 20:03h
29x