Aktuality

Sněhové podmínky v Orlických horách – pěší turistika ano, běžky jen na hřebenech

Náš tým se vydal do Orlických hor zmonitorovat sněhové podmínky pro sjezdové lyžování, běžky a turistiku. Monitorování bylo zahájeno v nejnavštěvovanějším středisku v Deštném v Orlických horách a ukončeno na hřebeni Orlických hor poblíž Polomského kopce.

Výsledky monitorování dopadly přesně tak, jak jsme čekali. Sněhové podmínky jsou velmi špatné pro běžkaře a pro sjezdové lyžování jsou k dispozici pouze uměle zasněžované sjezdovky. Naopak pro turisty jsou podmínky ideální – malé množství sněhu umožňuje vyšlápnout si na kopec i po neznačených cestách, přitom souvislá sněhová pokrývka dokresluje atmosféru pravé ladovské zimy.

Kolik sněhu tedy leží v Orlických horách? Přímo v Deštném, v nadmořské výšce okolo 650 m, leží okolo 5 cm prachového sněhu. A lepší to není až po nadmořskou výšku 800 m.n.m. Zde jsou podmínky pro běžkaře velmi špatné. Snímek byl pořízen na modré turistické trase mezi vyhlídkou Nad zákoutím a vyhlídkou Nad Národním domem v nadmořské výšce 820 m.

Na loukách jsou místy vydřená místa s vyčnívající trávou.

S přibývající nadmořskou výškou vrstva sněhu pomalu narůstá. Přibližně od nadmořské výšky 900 m leží kolem 12 cm prachového sněhu, v lesích ho je ale přirozeně méně, takže ani zde nejsou podmínky pro běžkaře vůbec dobré. S opatrností jsou sjízdné jen rovné cesty bez kamenů a výmolů. Snímek byl pořízen na zelené turistické trase poblíž Sedloňovského Černého kříže v nadmořské výšce 1005 m.

Naopak pro pěší turistiku jsou hory v těchto dnech ideální. Běžkařů je s ohledem na špatné podmínky zatím málo, zato o výhledy není nouze. Snímek byl pořízen nad Šerlišským mlýnem z opačné strany kopce směr Deštné.

Kromě výhledů můžete za mrazivého počasí pozorovat také ledové jevy – díky vlhčímu roku jsou vedlejší vodní toky a horské prameny plné vody a rozstřikující se voda vytváří průzračné rampouchy.

Pro sjezdové lyžování je ve skiareálu Deštné k dispozici jedna uměle zasněžená sjezdovka „Marta 2“ se sedačkovou lanovkou, od samého začátku provozní doby (od 8:30 hod) se však tvoří dlouhé fronty. Navíc je sjezdovka poměrně dost vytížená. Vyplatí se tak přijet dřív.

A ani předpověď počasí není příznivá. Srážek bude v nadcházejících dnech minimum. Zlepšení se rýsuje až v závěru první dekády ledna 2020. Sněhové podmínky budeme monitorovat i nadále.

30.12.2019 19:46h
41x