Aktuality

Stručné ohlédnutí za uplynulým měsícem

Měsíc březen 2020 byl teplotně nadprůměrný s průměrnou měsíční teplotou o cca 2°C vyšší než je dlouhodobý normál: Dolní Roveň +5,7°C, Kostelec nad Orlicí: +4,7°C, Javornice: +3,5°C, Vojtěchov: +4,1°C, přitom dlouhodobý měsíční normál činí pro Pardubice +3,6°C. Měsíc byl dále poněkud výjimečný z pohledu střídání extrémně teplých epizod a epizodami studenými. Je to vidět na grafu, kdy po velmi teplých posledních zimních dnech došlo přesně na první jarní den k dramatickému ochlazení a od té doby bylo počasí "jako na houpačce".

Pokud jde o srážky, měsíční úhrn byl víceméně v mezích normálu. Na stanicích v podhůří spadlo okolo 110% normálu, v nížinách okolo 95%. V Dolní Rovni byl měsíční úhrn 35 mm, v Kostelci nad Orlicí 31 mm, v Javornici 48 mm a ve Vojtěchově 57 mm. Dlouhodobý průměrný měsíční úrhn činí 35 mm.

Na grafu tlaku vzduchu přepočteného na hladinu moře je vidět výrazně odlišná situace v první a druhé polovině měsíce. Tomu odpovídal i průběh teplot, kdy je obvykle v předjaří nižší tlak spojen s teplejším a vlhčím počasím a vyšší tlak s chladnějím a sušším počasím.

 

04.04.2020 14:20h
55x