Aktuality

Výrazné frontální rozhraní nad střední Evropou přinese vydatné srážky na víkend. Může spadnout až 100 mm!

Od pátku do úterý se bude nad střední Evropou vlnit frontální rozhraní. Toto rozhraní bude jen velmi pomalu postupovat přes střední Evropu dále na východ. Pojďme se na to podívat podrobněji...

Zvlněné frontální rozhraní nás začně ovlivňovat již zítra a přinese postupně přeháňky, bouřky nebo občasný déšť. Mezi jednotlivými pásy srážek budou krátké pauzy. První vlna nás zasáhne zítra odpoledne a večer.  

Na snímku vidíte spad srážek za 24 hodin od pátku 6:00 do soboty 6:00. Model předpokládá, že nejvíce vody zalije podhůří Orlických hor, lokálně může spadnout až 25 mm.

 

Další vlna srážek dorazí v sobotu. Zdá se, že by neměla být tak vydatná, přesto do srpnového úhrnu přidá nezanedbatelné množství vody. Na obrázku vidíte spad srážek od soboty 6:00 do neděle 6:00. Na většině míst našeho regionu se pravděpodobně vejdeme do 10 mm.

A zde je již znázorněná třetí vlna srážek, která by nás měla skropit v neděli. Na snímku vidíte spad srážek za období od neděle 6:00 do pondělí 6:00. Některé modely ale slibují na neděli mnohem větší příděl, lokálně až 40 mm.

Shrneme-li všechny tři vlny, dostaneme obrázek souhrnného spadu srážek od pátku do neděle, respektive do pondělních 6 hodin ráno.

Ještě zajímavější situaci kreslí modely na úterý, kde se pomalu začínají shodovat na dalším pásmu vydatných srážek.

Na tomto snímku vidíte odhadovaný spad srážek v úterý Pokud by to vyšlo, srážky už mohou způsobit komplikace na tocích a rozhodně by lokálně mohly vést k zvedání hladin, především díky nasycení srážkami z víkendových dnů. 

Spad srážek za 24 hodin v úterý

Jak již bývá u takovýchto situací zvykem, je potřeba je bedlivě sledovat a upřesňovat jejich vývoj. Stačí posun o 100-200 km na východ či západ a situace může být zcela odlišná. Modely se ale zatím poměrně dobře shodují.

Určitě budeme vydávat průběžné informace včetně možných upozornění na nebezpečné jevy. 

Více v dalších dnech. Závěrem přidáváme celkový odhad spadu srážek od zítřka do úterního večera.

 

 

 

27.08.2020 18:41h
126x