Počasí jako na houpačce

7.1.2019

Pamatujete určitě jak jsme informovali okolo Vánoc o stratosférickém oteplení a rozpadu polárního vortexu. Před pár dny došlo k tzv „splitu“ polárního víru na několik menších. Toto narušení se již začalo projevovat v Evropě. Když se podíváme na vývoj v dalších dnech tak zjistíme že teploty budou jako na houpačce (v nížinách). Bude také spousta srážek které po suchém loňském roce jsou potřeba. Rozpad polárního vortexu má za následek změnu v cirkulaci nad Evropou. Můžeme vidět mohutnou tlakovou výši nad Atlantikem a západě Evropy.

Od severozápadu budou postupovat stále další a další tlakové níže. Což znamená hodně srážek a rozmanité teploty. (Některé dny bude sněžit i v nížinách pak další den už bude pršet a teplota bude lehce nad nulou a stále dokola) Další snímek ukazuje situaci 10.1 ve 13:00hod. Tlaková výše nad západem Evropy posílila a tak se do ČR dostává přechodně chladnější vzduch.

Ovšem na severozápadě dochází už opět k prohloubení tlakové níže která pošle další tlakové níže a srážky do ČR. (viz další snímek o den později tedy 11.1.

Tlaková výše nad Atlantikem začne polevovat a otevře se cesta dalším tlakovým nížím do Evropy. Na další mapě vidíte tzv. Jet stream… Který se bude ke konci týdne nacházet v takové poloze že nebude bránit nic tomu aby do Evropy postupovali další a další tlakové níže.

Poslední snímek ukazuje kolik čekáme srážek do konce toho to týdne. Od středních poloh bude většinu týdne sněžit. Zejména na horách napadne do konce týdne i více než 50cm sněhu. V nížinách se bude střídat déšť a sníh. Do konce týdne spadne plošně kolem 30 až 50mm srážek. Které jsou po suchém loňském roce hodně potřeba.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *