Počasí jako na houpačce

Počasí jako na houpačce

By bokser01@seznam.cz 0 Comment 7.1.2019

7.1.2019

Pamatujete určitě jak jsme informovali okolo Vánoc o stratosférickém oteplení a rozpadu polárního vortexu. Před pár dny došlo k tzv „splitu“ polárního víru na několik menších. Toto narušení se již začalo projevovat v Evropě. Když se podíváme na vývoj v dalších dnech tak zjistíme že teploty budou jako na houpačce (v nížinách). Bude také spousta srážek které po suchém loňském roce jsou potřeba. Rozpad polárního vortexu má za následek změnu v cirkulaci nad Evropou. Můžeme vidět mohutnou tlakovou výši nad Atlantikem a západě Evropy.

Od severozápadu budou postupovat stále další a další tlakové níže. Což znamená hodně srážek a rozmanité teploty. (Některé dny bude sněžit i v nížinách pak další den už bude pršet a teplota bude lehce nad nulou a stále dokola) Další snímek ukazuje situaci 10.1 ve 13:00hod. Tlaková výše nad západem Evropy posílila a tak se do ČR dostává přechodně chladnější vzduch.

Ovšem na severozápadě dochází už opět k prohloubení tlakové níže která pošle další tlakové níže a srážky do ČR. (viz další snímek o den později tedy 11.1.

Tlaková výše nad Atlantikem začne polevovat a otevře se cesta dalším tlakovým nížím do Evropy. Na další mapě vidíte tzv. Jet stream… Který se bude ke konci týdne nacházet v takové poloze že nebude bránit nic tomu aby do Evropy postupovali další a další tlakové níže.

Poslední snímek ukazuje kolik čekáme srážek do konce toho to týdne. Od středních poloh bude většinu týdne sněžit. Zejména na horách napadne do konce týdne i více než 50cm sněhu. V nížinách se bude střídat déšť a sníh. Do konce týdne spadne plošně kolem 30 až 50mm srážek. Které jsou po suchém loňském roce hodně potřeba.